…blíží se. Přináším pár kavčích tipů, co dělat a zejména, co nedělat. Tento blog je takový dosti materiální, křesťanský i předkřesťanský smysl vánoc je mi samozřejmě znám, ale o tom někdy jindy.
Skoro to vypadá, že vánoce mají rády jenom děti. Ale pozor, opravdu nemusíme dělat všechno to, co nám radí časopisy a co vypadá, že dělají všichni kolem a zároveň, můžem dělat, co uznáme za vhodné a prospěšné. Vánoce jsou krásné. Ano ano, vím, věcí je na světě dost, ale opravdu nám mód „jáužnicnepotřebujuhlavnětozdraví“ přinese spokojenost? Když nic, tak nic…
Dávání darů je prastarou záležitostí. Zpravidla mají nějaký mytologický význam. Je dost věcí, které jsou velmi drahé, finančně nedostupné, ale jaksi je můžem získat zcela zdrama. Stačí jen přijmout dárek. Tím největším dárkem, který jsme dostali my všichni, je život sám. Nikdo se nemůže rozhodnout, že teď se narodím, ale můžu jen využít své šance. A copak v pohádkách, když poklábosíte s kouzelným dědečkem u cesty či zlatou rybkou je za protislužbu za kouzelný prsten/proutek/ubrousek… požadován jako kompenace finanční obnos? Nikoli. Někdy malá protislužba, někdy vlídné slovo a leckdy vůbec, ale vůbec nic.
Setkala jsem se už se spoustou velmi svérázných vánočních doporučení. Žádné dárky, dárky jen dětem, dárky do pěti korun (to jedinný mi přijde docela vtipný), dárky, co se vejdou do krabičky od sirek, jen knihy, jen peníze, dárky v lednu z výprodeje…
Nejsme andělé, zas tak špatné mi ty dárky nepřijdou. Jasně, nemusíte kupovat žehličku či kapesníky, přináším pár kavčích tipů na udržitelné vánoce. Na dárky, které nijak extra nezatíží vaší peněženku ani planetu a zároveň by mohly potěšit obdarovaného (kolik tak asi člověk využije stojánků na svíčku?).
…eh tohle je klišé. Ale pravdivé. Myslím, že zejména rodičům malých dětí velmi vyjde vhod nějaká poukázka na „volný večer“, kdy hlídání je zajištěno. Ale možná hlídání psa či kočky nebo zalejvání květin, v době kdy chce obdarovávaný jet na dovolenou je taky fajn. Nebo třeba společný oběd, výlet, aktivity… zdaleka nemusí jít jen o rodinu, možná by i vaši dávno ztracení přátelé stáli o setkání? Placenou variantou této možnosti jsou lístky na různé kulturní aktivity (ať už vstupenky kamkoli, či předplatenky do galerií, zoo, nebo i do fitka či na masáž).
Mnu z pozice autorky šitých sukní je to jasná rada, ale lepší je, když zkusíte něco sami. Ale zas bacha, aby se to využilo. Obávám se, že čas háčkovaných deček už pominul. Naopak různé domácí pochutiny (marmelády a další zavařeniny, sušené houby, calvados, klobásky) potěší vždy. Docela ráda a často dávám krabičku svého cukroví (peču ho docela hodně). Ale dost možná to může být třeba nové krmítko pro ptáčky či pomoc s vymalováním koupelny (viz předchozí bod). Pokud byste chtěli šít s kavkami, tak tu mám návod na šitou čelenku do vlasů. Věřím na energii do věcí vloženou. Je to vidět, nikdo jinej to pro vaší princezničku neudělá líp, než vy sama (omlouvám se případným mužským čtenářům, moc jich není).
Knihy jsou krásné. Možností je nepřeberně. Jako v nejhorším můžete vždycky vybrat nějakou kuchařku, ale zkuste něco osobnějšího. Mnu a přečtené a nevyužité knihy se dají vždycky poslat dál (ať už darovat osobně či v knihobudce či prodat v některém z moderních antikvariátů). Kavky jsou vášnivým čtenářem, o knihách píšu blog, třeba tam najdete nějaké doporučení zrovna pro vás. Poslední díl jest zde:
…nějakou praktickou, milou, luxusní, pěkně zabalenou a přitom dobře využitelnou. Typickým zástupcem této kategorie mi přijdou hand made mýdla. A nebo třeba semínka k výsevu. Můžete to vylepšit tím, že to budou semínka z letniček či zeleniny z vaší zahrady. No a na zabalení se krrrásně hodí kavčí pytlíčky. Tyhle mi přijdou nejkrásnější a jsou s medvědy. Ale můžete ušít vlastní!
Cože? A proč ne! Zejména u dětských hraček mi to dává obrovský smysl. Moje malá dcera má několik plastových panenek typu miminko. Nekoupila jsem ani jednu, všechny jsem dostala někde po jiných dětech a přitom ze všech měla radost. Až si s nima nebude hrát, dáme je nějaké jiné holčičce. Ale může to být klidně něco z rodinného pokladu, na čem vám záleží a chcete to darovat někomu dalšímu (třeba hodinky po dědečkovi či naušnice po prababičce).
Kavky mají v obchodě kategorii cenově příznivých, recyklovaných a upcyklovaných kousků, třeba tam ulovíte ten svůj vysněný?
A pokud vás baví kavčí móda, všechny ty pletené a háčkované čapky a rukavičky, a taky kavčí šperky, sem tam se něco ocitne na portále Vinted:
Kupte něco kvalitního, co se dá sníst. Lahev olivového oleje nebo krabičku té nejdražší soli. Fantazii se meze nekaldou. Vybodněte se na dárkové koše. Tyhle dárky potěšíá vždycky a určitě víte, čím udělat radost.
Většinou kombinaci výše zmíněného. Plus fotografie. Vytištěné. Jako poděkování mým modelkám, kamarádům, příznivcům. A taky dělám kalendáře. Krom těch květinových, co si můžete koupit v kavčím shopu i osobní. Tedy jen tam, kde mám dostatek nasbíraného materiálu. A každý rok dělám PFka, která se snažím posílat všem, co snimi udržuji alespoň příležitostný přátelský kontakt. Dlouho to bylo PF kreslené, ale už jsem přešla na fotografické. Bude krásné letos. Chcete li se stát vlastníkem originál kavčího PF, objednejte si ve vánočním čase na kavčím shopu něco do krabice.
Nejsem odpůrce drahých dárků, ale musíte si být opravdu jistí. Jinak tím obdarovaného dosti znervózníte. Neměl by vznikat na druhé straně pocit dluhu. Stejně tak praktické věci denní potřeby (jako žehličku nebo toustovač si radši vyberu sama, jakou potřebuju a může se stát, že to vůbec nepoužívám). Stejně tak různé charitativní dárkové projekty a poukázky. Napadá mě třeba koza do Afriky od Člověka v tísni (kteroužto organizaci mám jinak velmi ráda). Situace na místě je mnohem složitější, domorodci s kozou nehospodaří, nýbrž jí buďto snědí (to je ta lepší varianta) a nebo prodají a koza vyžírá trávu i s kořínky a tím zhoršuje již tak dost velkou erozi. Charita je skvělá věc, ale netřeba o ní mluvit a dobročinnost se nedá dělat v zastoupení za někoho dalšího. Nebo takové ty rádoby vtipné poukázky na neobjevené země a planety, na pojmenování pustých ostrovů. Tímto sice vyhodíte peníze, ale jedinej kdo na tom získá je firma s pochybným byzbysem. Dále tu máme kategorii „dárkových zážitků“. Let balonem. Jeden den popelářem. Ale i klidně nevyžádané procedury případně dárkové kartičky do obchodů či služeb o které obdarovávaný nejeví žádný zvláštní zájem. A pak je tu oblíbená kategorie různých balastních dárkových předmětů, typu vánoční svetry, svícny a svíčky, zápisníčky, hrnky…
…mno věřím, že pokud čtete tento kavčí blog, tak se vás to netýká. Ale stejně. Nejhorší jsou, a to zdaleka ne jen na vánocích, všechny ty dekorační palstové serepetičky. Typu věnec na dveře z umělého listí či nafukovací sněhulák. A dekorační kuřátko.
Vůbec nemusí být! Spousta věcí se nemusí ani dělat ani kupovat. Naopak spousta věcí se někdy udělat musí (uklidit třeba) tak v zásadě čas předvánoční je na to časem ideálním, stejně je brzy tma. A ono to vypadá že ty Vánoce nějak přehnaně slavíme. Eh… a co třeba Stonehenge a všechny ty Mayské stavbičky k oslavě zimního slunovratu? Proti těm je 30 metrový stromeček na Staroměstkém náměstí docela ořezávátko. Vyhoďme ze svého života všechno nepotřebné, ukliďme si v sobě i doma a radujme se. Světlo se brzy vrátí zpět a i Spasitel se může narodit.
Chcete si vyfoti sami svoje krásné fotky?
Bude mi ctí a potěšením. Zkuste to! Není to tak složité, jak to vypadá.
Přejete si oedebírat kavčí novinky?
Je to snadné, registrujte se, ať vám napříště nic neunikne