Otevírám další díl oblíbeného kavčího okénka, aneb čtenářské tipy na dlouhé zimní večery. Výběr přečteného, co mě v poslední době velmi zaujalo. Některé tituly jsou nové, některé nikoli. Není to ani kavčí hitparáda ani čtenářský deníček. Předchozí díl IV je tady, zde díl III, tady díl II a tady I.
Na tuhle knihu jsem se těšila. Dlouho. Však jí autorka psala asi 10 let. Tučkovou mám moc ráda. Velmi tlustý román o životě řeholnic po akci Ř (v roce 1950, kdy komunistický režim se pokusil kláštery úplně zlikvidovat) až do současnosti. Bílá Voda je krásné místo za horama, v dobách, kdy nebyla prostupná hranice do Polska, naprosto odříznuté od světa. V zásadě tam před revolucí byl jen ten chátrající internační klášter a protialkoholní léčebna. Jednou z hlavních hrdinek je sestra Evarista, která zřejmě aby se vyrovnala s moderními superhrdiny, je nadána snad nadpřirozenými schopnostmi a nic jí nezlomí. Nechci příliš prozrazovat, ale ani po ztrátě vynuceného dítěte, nucených pracích a kriminále je stále při síle, dělá v Víle vodě hrobnici a vesele si u toho pohvizduje. Je to román, ale snaží se naoko vystupovat trochu jako dokumnetární kronika, kniha je prostoupená záznamy ze schůzí, psaných úřednickým jazykem. Tyto pasáže se velmi špatně čtou, na můj vkus je jich tam příliš mnoho. Celým dílem sem tam prostupují postavy různých Marií, které jsou dost možná jedna a táž. Celkově je na můj vkus příliš mnoho zázraků, což pak ubírá na uvěřitelnosti. No a setry v internačním klášteře působí tak trochu jako na jednom pořádném, padesát let dlouhém skautském táboře. Ale dobrý. Téma je to velmi tíživé, navzdory jemuž kniha rozhodně nepůsobí depresivně a dává naději.
…ach tohle je úúúúúžasné. Podtitul knihy zní román o čtvrtém přikázání. Tedy o rodiných kořenech a poutech. Ale Štětina je svým založením povídkář, takže je to spíše sbírka dílčích povídek skládajích se do uceleného příběhu. Hlavním hrdinou je emigrant, který se ještě před revolucí vrátil a tak se ocitá dosti na okraji společnosti. O poetickém a drsném, ale vlastně i překvapivě svobodném životě lidí na okraji společnosti. Vtipné a syrové. Doporučuje 11 z 10 kavek.
Oddychovka. Česká autorka. Taková pořádně detektivková detektivka, skoro jako od Agáty. Skvěle se to čte, počet mrtvých je snesitelný. Napínavé od začátku do konce.
…horor na jatkách uprostřed Holešovic. kde se táhne ukrutný smrad a ryčení zvířat na porážku, tak, že lidé v okolních domech mohou spát jen se špunty do uší. Syrové, drsné líčení tentokráte velmi nepěkného místa. Tohle Urban umí. Jatka jsou zabydlená svéráznými lidskými figurkami (mno budiž) i když spousta z nich má módně nevyhraněnou sexuální identitu. Příběh se odehrává ve 20. letech 20. století… nějak nevím, myslím, že ani v tak drsném prostředí tohle nebylo ouplně téma, o kterém by bylo možno věřejně hovořit. Kriminální zápletka příběhu je lehce zmatená. Přesto doporučuji.
…o tom, jak překvapivě snadné je vystavět uprostřed živoucího města nepropustnou zeď. Kniha vypráví o Berlínské zdi a časech studené války, které se v poslední době zdají překvapivě současné.
Martin C. Putna pročetl celého Magora tam a zpět a sestavil a oglosoval Magrovy básně, ze kterých ta víra přímo tryská. Protože Magor hlásá svou víru na plný koule (la pardon) žádná tichá zbožnost pro náš národ tak typická a la Havel, Čapek, Havlíček…Magor dělá všechno po svém, ale s opravdovým a hlubokým zápalem.
Román o životě Boženy Němcové. Knihu napsala scénaristka (nebo režisérka?) televizní minisérie Božena. Jako Boženu mám fakt ráda, ta kniha nějak příliš kopíruje ten seriál, vlastně nepřináší nic navíc, jazyk je takový jednoduchý. Ale stejně si říkám, že bych si mohla od Božky zasejc někdy něco přečíst, teď když o ní něco vím, budu se na to dívat jinak. Ona byla velmi inspirativní a novátorská. Bohužel, ze sebe nedokázala setřást tu ublíženost nechtěného dítětě (ale možná to ani nejde) a celý život zoufale žebrala o peníze a o lásku. Milovala vášnivě, ale její láska dusila.
Knížka z kategorie young adult. Ale skvělá. Mladá česká autorka píše o zapadlé vísce kdesi v horách, kde se udžely staré pohanské (slovanské) tradice. Nečekejte žádný rozjuchaný folklor, je to dosti temné. Po letech se objeví skupinka kdysi záhadně zmizelých, dnes čerstvě dospělých dětí a nikdo nic neví… kde celou tu dobu byli? Jak vůbec zmizeli? Jak to, že celý případ nevyšetřovala kdysi policie? Vesničané už to v sobě nějak zpracovali a návrat zmizelců je spíše děsí.
Taková polská detektivka ve stylu Agathy Christie. Zapadlá polská vesnice kde se najde v polích přejetá jeptiška. Malá komunita, kde každý vypadá podezřelý a každý něco skrývá. Moc dobře se to čte, škoda že další autorčiny knížky nebyly přeložené do češtiny.
Doporučuji velice! O ženách procházejících Starým i Novým Zákonem, ale v knize najdete i Lilith, první Adamovu ženu, která přežívá jen v rabínské tradici a do Bible se už nevešla. Fingerland nejní žádnej suchar a jeho vyprávění je dosti moderní a feministické. Vykládá prastaré texty optikou nového světa,
Kastelánská prvotina napsaná před Aristokratkou. Je to vlastně dost podobné, stejně zaplněné svéráznými figurkami, protože jak říká jedna z postav „Zámek je ostrov“, stejně vtipné, ale víc opravdové. Na můj vkus je tam příliš mnoho zázraků a nevysvětlitelbných okolností. Ale dobře se to čte.
…trcohgu váhám, jestli to sem zařadit. Dobře se to čte, to ano. Taková netradiční „detektivka“, která začíná nalezením mladé dívky v kómatu. Se střelným zraněním hlavy. Vztahový propletenec, z nichž každý má k dívce nějaký vztah. Ale nějak nevím, je to taková typicky česká kniha se samými vyčůranci a absencí hrdinů. Možná je to nějaké znamení dnešní doby. Ale nejen u nás, třeba taková Rowlingová po Potterovi píše stejně. Prostě nikdo, kdo by vám mohl býti vzorem. Ale text odsejpá a zápletka je zajímavá, netradiční.
Bible hand made tvůrce. Rady a porady zkušené mentorky, jak se z podnikání nezbláznit a jak zařídit aby i fungovalo. Nečekejte zázračné zbohatnutí přes noc, ale spíše spoustu drobných krůčků, jejichž postupné překonání nás může dovést k trvale udržitelnému byznysu.
To nejlepší nakonec! …aneb kreativní upcykling v šatníku. No tohle musím! Nelze jinak. Tady mám titulku na knize, kterou vydala má milá Ther. Jednoznačně doporučuji.
Chcete si vyfoti sami svoje krásné fotky?
Bude mi ctí a potěšením. Zkuste to! Není to tak složité, jak to vypadá.
Přejete si oedebírat kavčí novinky?
Je to snadné, registrujte se, ať vám napříště nic neunikne